loader.jpg

Skuteczne unieszkodliwianie

Posiadasz niebezpieczne odpady?
Skontaktuj się z nami, unieszkodliwimy to!
Rozbiórki budynków

Realizacje zleceń

Niemieckie budynki typu Lipsk zaczęły się pojawiać w polskiej architekturze już w latach 60. XX w. Można je zobaczyć w niemalże każdym większym mieście. Budynki te na rzucie przedstawiają się jako wydłużone prostokąty, o stalowej konstrukcji i korytarzowym układzie wewnątrz. Zdecydowana większość składa się z 5 kondygnacji. Elewacja takich budynków jest wykonana z płyt azbestowych oraz barwionego w różnych kolorach szkła hartowanego, co w latach 60. i 70. wyjątkowo wyróżniało je na tle innych, szarych zabudowań. Rozwiązanie to okazało się jednak niepraktyczne i dawało się we znaki osobom przebywającym wewnątrz obiektu. Latem temperatura potrafi sięgać aż 40 st. C, natomiast zimą ogrzanie takiego budynku stwarza nie lada problem. Zastosowanie płyt zawierających azbest – Sokalit - do budowy elewacji miało na celu przeciwpożarową ochronę konstrukcji.

Budynki typu Lipsk głównie służyły jako hotele pracownicze oraz obiekty biurowe. Obecnie te opuszczone budynki przeznaczane są do gruntownej modernizacji, bądź całkowitej rozbiórki. Wraz z upływem czasu w wielu budynkach typu Lipsk nastąpiło osłabienie ognioochronnych płyt azbestowych, co skutkuje przedostawaniem się do środowiska szkodliwego pyłu zawierającego azbest, dlatego też z uwagi na zdrowie i ochronę środowiska, co raz więcej tych obiektów jest przeznaczana do rozbiórki.

Przed przystąpieniem do prac związanych z likwidacją takiego obiektu, należy wykonać szczegółową inwentaryzację azbestu, ocenę stanu technicznego jak i pomiary stwierdzające zawartość włókien azbestu w powietrzu. Po wykonaniu demontażu wyrobów zawierających azbest ponownie przeprowadzane są badania laboratoryjne na występowanie w środowisku niebezpiecznego pyłu azbestowego, a wytworzone odpady azbestowe trafiają na specjalistyczne składowisko odpadów.

Środowisko i Innowacje

Zdjęcia z procesu demontażu:

Pruszków
"Znicz" w Pruszkowie

Demontaż płyt azbestowo-cementowych z hali "Znicz" w Pruszkowie

Warszawa
Zakłady Mechaniczne Ursus

Demontaż płyt azbestowo-cementowych chłodni wentylatorowej w Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie na zlecenie firmy Megakop

Kraków
PHU Spurek

Demontaż płyt azbestowo-cementowych budynku biurowego typu "Lipsk" przy ul. Lea 210 w Krakowie na zlecenie PHU Spurek

Domy jednorodziine
Rozbiórki obiektów mieszkalnych

Demontaż płyt azbestowych (eternit) z dachów budynków jednorodzinnych

Budynki gospodarcze
Rozbiórki obiektów gospodarczych

Demontaż płyt azbestowych (eternit) z dachów budynków gospodarczych

Transport
Demontowanego odpadu azbestowego

Transpot dekontowanego odpadu azbestowego i jego dalsze prace związane z unieszkodliwianiem zagrożenia


Środowisko i
Innowacje Sp. z o.o.

Demontaż odpadów azbestowych

pin.png   Dobrów 8, 28-142 Tuczępy
telephone.png   (+48) 41 260 50 50
mail.png   biuro@sii.com.pl