Drewno odpadowe impregnowane olejami zawierającymi policykliczne węglowodory aromatyczne, z uwagi na możliwość występowania w nich znacznej ilości silnie toksycznych i rakotwórczych substancji m.in.: antracen, fluoren (difenylometan), fenantren, benzo(a)antracen i benzo(a)piren zostało zakwalifikowane jako odpad niebezpieczny (kod 170204*).
Prawo zabrania odzyskiwania i unieszkodliwiania tego typu odpadów poza przeznaczonymi do tego celu instalacjami lub urządzeniami. Ich transportem i utylizacją powinny zajmować się tylko wyspecjalizowane firmy posiadające wszelkie wymagane uprawnienia i zezwolenia. W żadnym wypadku zużyte podkłady kolejowe nie powinny być komukolwiek przekazywane do dalszego wykorzystania.
Do 2025 roku w Polsce ma zostać zmodernizowanych 9 tys. kilometrów torowisk kolejowych. Oznacza to konieczność utylizacji ponad 15 mln drewnianych podkładów kolejowych, czyli 975 mln ton niebezpiecznych odpadów. Podkłady powinno się utylizować, ponieważ zostały zaimpregnowane kreozotem – toksyczną i rakotwórczą substancją , która w swoim działaniu jest mutagenna, a jej obecność w organizmach żywych czyni je bardziej podatnymi na choroby nowotworowe.
Na rynku dostępne są nieliczne alternatywne technologie utylizacji drewna impregnowanego kreozotem, jednak są one kosztowne, a sam proces utylizacji jest skomplikowany. W pierwszej fazie szkodliwe substancje są wypłukiwane z drewna, a następnie frakcja kreozotowa w formie płynnej jest oczyszczana przy pomocy mikroorganizmów podawanych w specjalnym biopreparacie. W jego skład wchodzą bakterie, które żywią się kreozotem, metabolizując go – traktują związki wchodzące w skład kreozotu jak źródło węgla i energii. Po zakończeniu procesu drewno jest wolne od zanieczyszczeń, spełniając obowiązujące normy bezpieczeństwa, co pozwala je ponownie wykorzystać jako surowiec.
Demontaż odpadów azbestowych
Dobrów 8, 28-142 Tuczępy
(+48) 41 260 50 50
biuro@sii.com.pl